Wycieczka klasowa do Krosna i Żarnowca.

28 września w ramach programu” Poznaj Polskę” uczniowie klasy drugiej i trzeciej udali się na wycieczkę do Krosna i Żarnowca.

Pierwszym miejscem na trasie wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Na początku odbył się pokaz wytopu szkła. Przy piecu hutniczym dwaj hutnicy pokazywali, jak ze szklanej masy wykonuje się szklaną paterę i inne ozdoby. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle. Można było też własnoręcznie wybić medal z płynnego szkła. Wykonane prace dzieci zabrały na pamiątkę do domu. Potem przyszła pora na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca. Uczniowie zapoznali się ze sposobami łączenia i ozdabiania szkła. Zobaczyli pracę dekoratorów, którzy posługują się różnymi metodami i technikami oraz zwiedzili bardzo ciekawą ekspozycję szkła artystycznego. Odbył się także pokaz filmu o historii hutnictwa na terenie Krosna i okolic. Następnie każdy z uczestników wycieczki mógł zakupić szklane pamiątki w sklepie firmowym. Druga część ekspozycji Centrum Dziedzictwa Szkła znajduje się w rynku w piwnicach przedprożnych, gdzie udali się zwiedzający. Stworzono tu wystawę „Szkło w fizyce”, która wyjaśnia, jak działają szklane rekwizyty, np. soczewki, kalejdoskop, światłowody. Na tym zakończyliśmy pierwszy etap wycieczki.

W drodze do Żarnowca zatrzymaliśmy się na ciepły posiłek w Pizzerii Alcatraz w Krośnie. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w dalszą drogę, gdzie w planie było zwiedzanie dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Pisarka otrzymała go w 1902 roku, jako Dar Narodu Polskiego w dowód uznania za swoją twórczość pisarską.
Uczniowie przybliżyli sobie postać poetki, jej największe utwory i "przenieśli się" na chwilę do czasów, kiedy Pani Maria przebywała w dworku.

Nasza wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w pamięci uczniów.