NARODOWE CZYTANIE

9 września 2023 r. po raz dwunasty w Polsce i wśród Polaków mieszkających w ponad 40 krajach na Świecie odbyło się Narodowe Czytanie – akcja promująca czytelnictwo i przypominająca o najważniejszych dziełach literatury polskiej.

Organizowana pod patronatem Prezydenta RP od 20212 r. akcja Narodowego Czytania, została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a podczas następnych edycji przeczytano m. in. : „Lalkę” Bolesława Prusa”, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

W naszej szkole wydarzenia związane z akcją Narodowego Czytania miały miejsce 25 września 2023 r.

Lekturą tegorocznej, dwunastej odsłony Narodowego Czytania, była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – wybitnej pisarki epoki pozytywizmu. Trzytomowa powieść Elizy Orzeszkowej ukazała się drukiem w 1888 r. – w 25. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W liście skierowanym do Polaków z okazji tegorocznej akcji Narodowego Czytania, prezydent Andrzej Duda, napisał: „Nad Niemnem” to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160 – lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.”

25 września uczniowie mieli możliwość wysłuchania jednego z najważniejszych fragmentów powieści „Nad Niemnem” - „Legendy o Janie i Cecylii”, przeczytanego przez: p. Dyrektora Andrzeja Cecułę, p. Magdalenę Wiszyńską, p. Pawła Petryłkę oraz Michała Fydrycha.

Po zakończeniu uroczystości uczniowie oraz pracownicy szkoły mogli również przybić na przyniesionych książkach, pamiątkową pieczęć, którą otrzymaliśmy z okazji tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękujemy za aktywny udział w tegorocznej akcji „Narodowego Czytania” i zapraszamy za rok, do wspólnego czytania kolejnego dzieła literatury polskiej – „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Joanna Kafara – Bartkowska

Justyna Kopczak