SAD

Parę słów o projekcie „Tradycyjny Sad”

„Tradycyjny Sad” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

Partnerami projektu są Polska Akademia Nauk – Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Bioróżnorodności w Powsinie oraz Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Patronatem honorowym objęło go Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tematem przewodnim projektu jest zdobycie wiedzy nt. starych odmian drzew owocowych, szeroka promocja tej wiedzy oraz założenie mini sadu złożonego z tradycyjnych odmian drzew sadowniczych sadzonych w sposób swobodny (w drugiej edycji są to grusze), zlokalizowanym na ogólnodostępnym terenie.

Działania prowadzone w ramach niniejszego projektu pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce.

Celem jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian grusz oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.

Projekt podzielony jest na dwa etapy główne i dodatkowy etap nieobowiązkowy. Udział w konkursie polega na wypełnieniu zadań przewidzianych w obu etapach łącznie. Zakończenie realizacji każdego z nich zwieńczone jest przesłaniem raportu. Działania
w etapach polegają na zdobyciu wiedzy, wykorzystaniu jej w praktyce oraz wypromowaniu wykonanych zadań w środowisku szkolnym, lokalnym i przez Internet. Dodatkowo można również wziąć udział w etapie nieobowiązkowym, jakim jest tworzenie uczniowskiej Pomologicznej Mapy Polski.

Projekt realizowany jest w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Najlepsze 150 zespołów, które w prawidłowy sposób wypełnią zadania pierwszego etapu otrzymają grant, z którego sfinansowane zostaną zestawy startowe roślin sadowniczych oraz konieczne materiały wspierające proces założenia mini sadu. Trzymajcie za nas kciuki!

Więcej informacji dla zainteresowanych projektem na stronie internetowej: https://tradycyjnysad.pl/. Szczególnie polecamy zakładkę „Baza wiedzy”, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących sadu, zabiegów agrotechnicznych, starych odmian drzew i ochrony biologicznej. Polecamy!

 

NA GÓRĘ