KARTKA Z KALENDARZA

 13.12.2022  - 41 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce;  Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

W nocy z 12 na 13 grudnia generał Wojciech Jaruzelski podczas swojego słynnego przemówienia ogłosił, że władzę nad państwem przejmuje Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej i Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Wraz z wprowadzeniem stanu władza przejęła kontrolę nad telewizją, radiem, prasą, telefonami, kontrolowała korespondencję. Obywatele musieli stosować się do godziny policyjnej i nie mieli prawa do strajku, szkoły i uczelnie zostały zawieszone.

Równocześnie osoby związane z opozycją i członkowie byłych partii rządzących były zatrzymywane, wiele z nich również internowanych (np. Lech Wałęsa). Robotnicy, którzy protestowali byli brutalnie pacyfikowani i zabijani. Do najtragiczniejszej sytuacji tego typu doszło w kopalni "Wujek", gdzie zabito 9 górników. Strajki odbywały się też w innych miastach                         - w Gdańsku podczas demonstracji zebrało się 100 tysięcy osób. Szacuje się, że podczas stanu wojennego zabito 100 osób, kilkuset zostało rannych, wielu zatrzymanych i internowanych. Część ludzi straciła pracę, środki do życia, była inwigilowana i represjonowana.

Stan wojenny został zawieszony wraz z końcem 1982 roku, a całkowicie zniesiony w lipcu 1983 roku. Dzień upamiętniający został ustanowiony w Sejmie przez aklamację w 2002 roku. Tego dnia IPN organizuje akcję "Zapał światło wolności". Ma to być nawiązanie do gestu, jaki wykonały państwa wolnego świata w Wigilię 1981 roku. Ludzie na całym świecie zapalili wtedy w oknach świece.

My również tego dnia możemy w ten sposób pokazać, że pamiętamy.

NA GÓRĘ