16 Listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Tolerancja – życzliwość –empatia – na te wartości stawiamy w naszej szkole. Z okazji  Międzynarodowego Dnia Tolerancji uczniowie z klasy 4 – Lena i Patryk przygotowali plakat, natomiast Samorząd Uczniowski wykonał gazetkę na temat życzliwości i empatii, które są częścią składową postawy tolerancyjnej.

Po ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Tolerancji kraje członkowskie UNESCO przyjęły „Deklarację Zasad Tolerancji”. Według jej zapisów tolerancja została zdefiniowana jako:

poszanowanie wolności, godności i praw innych osób;

szacunek dla różnych kultur, filozofii, światopoglądów;

zdolność słuchania innych i próba zrozumienia ich stanowiska;

ciekawość i otwartość na różnorodność ludzi;

przyjęcie, że nikt nie ma prawa do ustanawiania swoich racji ponad przekonaniami innych.

Warto dodać, iż  imię tolerancji nie można  akceptować złych zachowań, które prowadzą do krzywdy innych.  Zachowania jednych osób nie mogą ograniczać praw innych ( źródło: wikikids.pl)