Ojczyzno ma… Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości

10 listopada w naszej szkole odbyła się wieczornica poświęcona 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to wyjątkowa uroczystość, ponieważ wystąpili  w niej nie tylko uczniowie szkoły,  ale również absolwenci oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strachocinie. Ten wieczór wyróżniał się  jeszcze z jednego powodu, bowiem swoją obecnością zaszczycili nas Mieszkańcy Strachociny, Rodzice, Babcie, Dziadkowie, Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej, emerytowani Pracownicy szkoły. Za tę obecność bardzo serdecznie dziękujemy.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości  rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, następnie zabraliśmy publiczność w podróż przez trudne i bolesne dzieje naszej ojczyzny. Akcent został położony na to, iż wielu Polaków oddało swe życie dla ojczyzny, bowiem jesteśmy narodem twardym i upartym, stojącym po stronie prawdy oraz wolności i dzięki temu możemy być dumni, że jesteśmy Polakami, a patriotyzmu i szacunku do innych ludzi możemy się uczyć od wielu zacnych Polaków. Każdego z nas mogą zainspirować swoim życiem walczący w  powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym,  styczniowym, Legionach Piłsudskiego oraz ci, którzy byli blisko związani z naszą małą Ojczyzną, jak  Ignacy Łukasiewicz, święty  Andrzej Bobola czy błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie. Podczas uroczystości zaprezentowaliśmy także historię rodziny Ulmów, albowiem w  losie tej jednej polskiej rodziny, której przyszło żyć w czasach, gdy Polska była pod okupacją niemiecką,  odbija się dramat całego pokolenia Polaków narażonego na śmierć z powodu religii, moralności i wyznawanych wartości.

Święto Niepodległości uznawane jest za najważniejsze narodowe święto, dzień radości i dumy. To czas, kiedy  powinniśmy wspólnie świętować, więc na zakończenie naszej uroczystości uczniowie z klas 1-3 zatańczyli mazura , który jest jednym z polskich tańców narodowych, następnie wspólnie odśpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

Specjalne podziękowania należą się absolwentkom i  absolwentom dwóch ostatnich roczników, którzy czynnie włączyli się w tegoroczne obchody, uświetniając je śpiewem. Swoją postawą, zaangażowaniem dali świadectwo patriotyzmu,stali się współczesnym i namacalnym przykładem dla młodzieży.

Dyrektor szkoły Pan Andrzej Cecuła , dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w wieczornicy, podkreślił, że obecność każdego to doskonała lekcja patriotyzmu dla uczniów naszej szkoły.

S.Staruchowicz