SPOTKANIE Z POLICJANTEM –CYBERPRZEMOC ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA OSÓB NIELETNICH

W ramach przypadającego w roku 2023 na 2 listopada Dnia Przeciwdziałania Przemocy i Nękaniu w Szkole, w tym nękaniu przy użyciu technik cyfrowych, ogłoszonego przez państwa członkowskie UNESCO w 2019 r. , uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Sanoku – p. Daniela Zanika.

Podczas spotkania, które odbyło się w dwóch grupach: starszej (kl. IV – VII) oraz młodszej (kl. I – III), funkcjonariusz policji przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne oraz omówił zagrożenia płynące z użytkowania Internetu i telefonii komórkowej, wskazując zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. Uczniowie zostali zapoznani z formami cyberprzemocy oraz procedurą postępowania w przypadku dotknięcia ich tym zjawiskiem. Policjant zaznaczył jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej oraz jakie konsekwencje prawne mogą spotkać nieletnich za czyny popełnione za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych, m. in.: za rejestrowanie filmów bez zgody osoby nagrywanej lub publikowanie ośmieszających zdjęć.

Policjant rozmawiał również z uczniami klas I – III o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślając ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać.