Obchody 250- lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej oraz pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej im. I. Łukasiewicza w Strachocinie.

      13 października - odbyły się w naszej szkole uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej - obchody 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej połączone  z pasowaniem dziewięciu pierwszoklasistów na uczniów. Uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych Pani Anna Liszka, Dyrektor Podziemnego Magazynu Gazu w Strachocinie Łukasz Cichocki, Radny Gminy Sanok Rafał Cecuła, a także Nauczyciele i Rodzice.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego  głos zabrał Dyrektor szkoły Pan Andrzej Cecuła. Swoje wystąpienie zaczął od powitania zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów. Skupił się na misji  i roli szkoły w życiu młodego człowieka oraz społeczności lokalnej. Złożył życzenia nauczycielom , doceniając ich codzienny trud, czujność oraz troskę o dobro wychowanków. Podziękował  również pracownikom obsługi za pracę i zaangażowanie w życie szkoły.

 

 Następnie głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy przedstawili krótki rys historyczny na temat powstania i działalności KEN.

Druga cześć uroczystości rozpoczęła się od powołania Jury, którego zadaniem była ocena przygotowania pierwszoklasistów do roli uczniów. Aby to udowodnić musieli przejść krótki sprawdzian złożony z umiejętności z różnych dziedzin. W swoich odpowiedziach dzieci w humorystyczny sposób odniosły się do posiadanych umiejętności matematycznych, literackich, artystycznych, obserwacji życia rodzinnego oraz koleżeństwa. Po tym humorystycznym teście nastąpiło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły oraz pasowanie przez Pana dyrektor Andrzeja Cecułę każdego z pierwszaków na ucznia Szkoły Podstawowej w Strachocinie połączone z uroczystym odciśnięciem kciuka w szkolnej kronice. Na zakończenie dyrektor, zaproszeni goście i rodzice złożyli najmłodszym uczniom gratulacje oraz wręczyli okolicznościowe upominki.

W trzeciej części starsi uczniowie w humorystycznym skeczu „All Inclusive” odnieśli się do trudów codziennej pracy nauczycieli oraz postanowili wysłać ich oraz swoich rodziców na zasłużone wczasy, czego wyrazem był pamiątkowy bilet na Majorkę. Składając wszystkim życzenia, goście podkreślili, iżDzień Edukacji Narodowej to święto uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły, rodziców oraz wszystkich, którzy to miejsce wspierają.

Na zakończenie spotkania zaproszono zebranych do wysłuchania muzycznego upominku - piosenki pod tytułem „Nauczyciel, mądra głowa”.

Wspólne świętowanie buduje wspomnienia, które wywołają nostalgię i uśmiech na twarzach, scala społeczność szkolną i rodziców. Uświadamia, że szkoła to mechanizm zbudowany z wielu trybików, i aby dobrze działał, każdy  rzetelnie musi wykonywać swoją pracę, spełniać powinności a przede wszystkim współpracować.

 

Fotorelacja wkrótce.

NA GÓRĘ