Śmierć za… człowieczeństwo

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. (J 15, 13)

79 lat temu, 24 marca 1944 roku, w Markowej na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali rodzinę Ulmów - Józefa i jego ciężarną żonę Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Zbrodnia stała się jednym z symboli martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom.

10 września 2023 roku w Markowej Kościół obwieścił światu nowych błogosławionych – całą rodzinę Ulmów: Józefa, Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia, Marysię oraz to jeszcze nienarodzone!

To ważne wydarzenie  jest nie tylko świętem Kościoła  ale również powodem Polaków do dumy. 8 września w naszej szkole odbył się apel dotyczący rodziny Ulmów – Czcigodnych Sług Bożych. W czasie prezentacji została zwrócona uwaga na szczególną siłę i wymowę przekazu zdjęć wykonanych przez Józefa Ulmę, które są dowodem na to, że był to dom  pełen miłości, życzliwości ciepła. Oprócz prezentacji uczniowie klas 5 i 6  w krótkiej, ale niezwykle wymownej scence pokazali  moment, kiedy do domu Józefa i Wiktorii zapukali Żydzi, prosząc o schronienie. W tej scenie  niepotrzebne były słowa. Liczyły się tylko gesty, bo wiara bez uczynków jest martwa. Józef i Wiktoria Ulmowie  uczą nas miłości, wiary i ludzkiej przyzwoitości. Są przykładem, z którego można czerpać współcześnie.