Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miło jest nam poinformować, że w tym roku nasza szkoła została zakwalifikowana do grupy szkół, które otrzymały wsparcie finansowe i przystąpią do rządowego projektu w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” – kierunek interwencji 3.1. Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego.

Głównym celem projektu jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększenie dostępu do wszelkich formatów książek poprzez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Nasz oddział kl. 0 w ramach projektu otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 1800 zł na zakup książek dla dzieci oraz na realizację działań promujących czytelnictwo.

Aby poznać księgozbiór biblioteki szkolnej poszerzony od niedawna przez zakupione w ramach ww. programu nowości wydawnicze, dzieci będą m. in. uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych, brać udział w konkursach czytelniczych oraz plastycznych, a uczniowie klas starszych będą im głośno czytać. Ponadto zostaną zorganizowane wspólne wyjścia do Biblioteki Gminnej w Strachocinie.

Dla każdego dziecka z kl. 0 zostanie założona również karta czytelnika, dzięki której będzie mógł wypożyczyć książki do domu do wspólnego ich czytania z rodzicami.

„Książki to najlepsi przyjaciele.

Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

(Jan Rak)