Biało – czerwone jest moje serce!

W tym roku w naszej szkole  świętowaliśmy 104 rocznicę odzyskania przez  Polskę niepodległości
w czasie wieczornicy. Na początku uczniowie klas I-III zaprezentowali wierszowaną historię Polski
z czasów, kiedy nasz kraj był pod zaborami. Następnie zaśpiewali piosenkę Biało- czerwone. Jej uzupełnieniem była choreografia. W drugiej części wystąpili uczniowie klas IV-VIII.  Goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, obejrzeli inscenizację pod tytułem „Róża - Polska”. Scenariusz inspirowany był dramatem Władysława Wyspiańskiego Wesele.

Podczas aktu pierwszego  przenieśliśmy się do domu  Stanisława i Teodory Wyspiańskich, którzy szykują się na wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Odwiedza ich przekupka Klima. Jej prorocza wizja kończy ten akt. Łącznikiem z drugim  aktem była piosenka ludowa wykonana przez uczniów klasy IV pod tytułem Weselisko w Bronowicach. Następnie na tle utworu Miałeś chamie złoty róg pojawia się Chochoł skrywający Różę – alegorię ojczyzny  oraz Jasiek, który szuka bezskutecznie  złotego rogu. Z pomocą przechodzi mu Biały Orzeł. Odnajduje złoty róg – symbol siły i jedności  narodu. Zwieńczeniem tego aktu były trzy piosenki. Pierwsza poświęcona mężczyznom, którzy idą walczyć za Ojczyznę, druga kobietom skazanym na tęsknotę i  samotność a trzecia to modlitwa za dzieci. Mogliśmy usłyszeć następujące słowa:

Obyś nie musiał iść nigdy na wojnę

Synku mój wyśniony

Bo mi tam zginiesz albo powrócisz, Ale poraniony.

 

W akcie trzecim Róża – symbol Polski odzyskuje swój blask, odradza się. Następnie wygłasza przesłanie do narodu i przyszłych pokoleń:

Stańcie w jedności, stańcie razem !

Nad mogiłą powstańczą naznaczoną cierpieniem i czasem.

Stańcie z szacunkiem, z pokorą na polu historii

Ale nie z opuszczoną głową, ufni w przyszłość, wolni!

 

Uzupełnieniem słów Róży była piosenka Mogiła zadedykowana tym, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Refren na pewno skłonił do refleksji:

A tymczasem ja mam dziś to co mam

Również dzięki tym co poszli za…

 

 Większość przedstawienia była refleksyjna, a przecież świętowaliśmy niepodległość, więc  na końcu aktu trzeciego cały zespół aktorski zatańczył i  zaśpiewał ludową piosenkę W Bronowicach Małych.

 

Tego wieczoru chcieliśmy także pokazać, że  nasza historia i tradycje zawarte są nie tylko w literaturze. Znajdziemy je również  w tańcach  narodowych, dlatego podsumowaniem inscenizacji  był polonez tańczony niezmiennie tak, jak trzysta lat temu w chodzonym korowodzie. W XIX wieku taniec ten stał się symbolem polskiej kultury narodowej. I taką rolę pełni po dziś dzień, więc był znakomitym uzupełnieniem naszego przedstawienia. Poloneza zatańczyli uczniowie klas VI i VIII.

W czasie inscenizacji Róża wypowiada słowa Stańcie w jedności, stańcie razem. Doskonale one wpisują się w czas przygotowania naszej wieczornicy. Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie inscenizacji,  mieszkańcy Strachociny i nie tylko pożyczyli rekwizyty oraz  inne przedmioty, które uświetniły nasze przedstawienie, rodzice pomogli przygotować stroje, nauczyciele i  pracownicy szkoły służyli pomocą w każdej chwili. Dzięki pracy wielu osób mogliśmy wspólnie przeżywać ten najważniejszy dla wszystkich Polaków dzień w roku.

NA GÓRĘ