Kolejny dzień zmagań ósmoklasistów

W drugim dniu egzaminów tj. 25 maja 2022 r. ósmoklasiści sprawdzają się

w jakim stopniu opanowali podstawę programową z przedmiotu matematyka przewidzianą dla pierwszych dwóch etapów kształcenia.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdą uczniowie zarówno zadania zamknięte, jak i zadania otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Przedstawione przez ucznia rozwiązanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski. Wśród zadań otwartych znajdą się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które będą wymagały zastosowania niestandardowych metod rozwiązywania. Uczeń będzie musiał, wykorzystując posiadane wiadomości i umiejętności, wymyślić i zrealizować własny plan rozwiązania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu.

Życzymy naszym ósmoklasistom takich zadań, których rozwiązanie nie sprawi im kłopotu.