Wycieczka

Wycieczka do Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. – PZL Mielec Sikorsky Aircraft Corporation i do Multikina w Rzeszowie

W zimowy poniedziałek, 3.12.2012, 44 uczniów wraz 4 opiekunami (p. J. Gulbinowicz, p. A Kołodziejczyk, p. S. Staruchowicz i p. M. Kielar) wybrało się na wycieczkę do Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. – PZL Mielec Sikorsky Aircraft Corporation.

 

Zanim obejrzeliśmy dokładnie infrastrukturę obiektu i jego ogromne możliwości, wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji dotyczącej historii PZL Mielec, oraz poznaliśmy profil produkcji zakładu, przedstawiony przez emerytowanego dyrektora wydziału badań i rozwoju. Uczniowie zobaczyli samoloty produkowane w  PZL:  M28 - samolot pasażerski i transportowy, M28B BRYZA - samolot patrolowy i ratownictwa morskiego. Szczególne zainteresowanie wzbudził proces produkcji słynnego amerykańskiego śmigłowca wielozadaniowego S70iTM BLACK HAWK. W hali montażowej Black Hawka znajdował się również aktualnie serwisowany samolot M28B Bryza, będący na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych. Ze względu na obowiązujące przepisy kontroli eksportu, wykonywanie zdjęć w halach produkcyjnych jest kategorycznie zabronione.

 

Duże wrażenie na uczniach zrobiły supernowoczesne maszyny, wyposażenie zakładu, wzorowa organizacja pracy oraz porządek i ład w halach produkcyjnych tej firmy.


Kolejną atrakcją było zobaczenie modelu sylwetkowego samolotu PZL.37 Łoś. Jest to jedyny model samolotu zbudowany w pełnej skali. PZL-37 “Łoś” był przed II wojną światową jednym z najnowocześniejszych bombowców na świecie, szczytem innowacji technologicznej. Trwające ponad dwa lata prace przy rekonstrukcji tej legendarnej maszyny zwieńczyło uroczyste odsłonięcie, które odbyło się w 29  września br. Dwusilnikowy bombowiec “Łoś” był w latach 1935-39 cudem techniki. Wykonany z aluminium, charakteryzował się niespotykanym na świecie udźwigiem 2,5 tony bomb i doskonałymi właściwościami aerodynamicznymi. Prędkość bombowca z Mielca również była imponująca, bo wynosiła 430 km/godz., a 415 km/godz. w pełnym uzbrojeniu. Uroczystość odsłonięcia Łosia miała przepiękną oprawę z elementami wojskowymi, historycznymi, a przede wszystkim z godnością i szacunkiem, jakim należało uhonorować ten moment. Na wybudowanej trybunie znajdowało się wielu znamienitych gości, na czele z władzami miasta oraz politykami z regionu. Szczególnie wzruszającym momentem była obecność pracownika, który w latach przed wojennych pracował przy produkcji Łosia. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Po niespełna dwóch latach pracy, ponad 5 000 roboczogodzin i po wykorzystaniu ogromnej ilości materiałów, po 70 latach możemy na żywo zobaczyć jakie wymiary miała ta przepiękna maszyna. 

 

Dzisiaj o zakładzie niech świadczy wypowiedź premiera Donalda Tuska po obejrzeniu zakładu w Mielcu:  „Sformułowanie  - Dolina Lotnicza - nie jest tu na wyrost, tu są nie tylko miejsca pracy, ale są to najnowocześniejsze miejsca pracy, jakie można sobie wyobrazić…”

 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Rzeszowie gdzie w Multikinie obejrzeliśmy film pt. "Asterix i Obelix: W służbie jej królewskiej mości" w wersji 3D.

Po tak emocjonującym dniu o godz. 2000 przyjechaliśmy do Strachociny.


Miłosz Kielar

 

Uroczysta prezentacja modelu sylwetkowego, repliki samolotu PZL.37 Łoś




NA GÓRĘ