Wyśpiewać miłość do Ojczyzny!

10 listopada 2019 roku w WDK
w Strachocinie odbyły się Gminne Obchody Odzyskania przez Polskę  Niepodległości.

Wiele osób dołożyło swoją cegiełkę, aby uświetnić ten ważny dla Polaków dzień. Uroczystość rozpoczęła się od  wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, następnie Orkiestra Dęta z Pakoszówki zagrała pięć utworów i szósty na bis. Grupa obrzędowa Strachoczanie wspólnie z uczniami ze Strachociny poprowadziła śpiew pieśni patriotycznych, w który bardzo żywo włączyła się publiczność, ponieważ teksty utworów  wyświetlane były na ekranie. Na koniec wystąpił zespół muzyczny. Swoją obecnością zaszczycili nas nie tylko mieszkańcy Strachociny, rodzice, przedstawiciele grup działajacych w Strachocinie, ale również Radni i Sołtysi Gminy Sanok, Dyrektor GOK-U, Nauczyciele SP w Strachocinie,  Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej, Ksiądz katecheta.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strachocinie bardzo dziękował za tę obecność
i włączenie się
w obchody 101 rocznicy  ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ  NIEPODLEGŁOŚCI.

Szkoła Podstawowa w Strachocinie była współorganizatorem tegorocznych obchodów.  Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali program artystyczny. Posłuchaj dziś listopadowej opowieści... wiersz ten  był wstępem do  symbolicznej sceny, podczas której białego orła zaatkowały trzy czarne ptaki - zaborcy i skrępowały łańcuchem. Uwolniony przez żołnierzy orzeł mógł znów wzbić się w powietrze, co było oznaką zmartwychwstania Polski, odzyskania wolności. Występujący,  w dalszych  częściach inscenizacji, pokazali, że każdy kolejny dzień naszego życia powinien być świadectwem  troski o Ojczyznę, że sztuką jest  za nią umierać, ale największą sztuką jest dla Niej dobrze żyć.  Uczniowie klas 1-3 zaśpiewali  piosenkę  Od morza aż do Tatr połączoną z oryginalnym układem choreograficznym, piątoklasiści wykonali dwa  utwory- Polska zmartwychwstaje dziś oraz Mówię o tobie z dumą. Nie zabrakło również recytatorów z klas  młodszych oraz starszych jak i z grupy przedszkolnej. Całemu programowi artystycznemu towarzyszł komentarz narratorów. W jednym z nich  zostały  wypowiedziane  słowa ważne dla każdego Polaka bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania: Będąc zatem obywatelami świata, Europejczykami, pamiętajmy jednocześnie skąd nasz ród. Nie wstydźmy się religii, tradycji i ideałów naszych przodków. Bądźmy dumni z dziejów i kultury naszego tysiącletniego narodu, bo tak jak drzewo bez korzeni, tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie. Mamy nadzieję, że słowa te staną się drogowskazem dla każdego z nas.