XIII Ogólnopolska Sesja Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku w dniach 21-23.09.2017r.

Co dwa lata szkoły noszące im. Ignacego Łukasiewicza w Polsce spotykają się na tzw. sesjach.

Tworzymy swoistą i wyjątkową

„Rodzinę szkół Łukasiewiczowskich”.

Biorą w niej udział trzyosobowe reprezentacje szkół, dla których najważniejszym punktem sesji jest konkurs wiedzy o życiu i działalności Wielkiego Polaka, Patrona ich szkoły, Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie rywalizują w dwóch kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe  oraz gimnazja wspólnie ze szkołami średnimi i szkołami wyższymi. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Wiktoria Wojdyła kl. IIb, Zuzanna Dąbrowska kl.IIIa i Miłosz Kosar kl. IIIa, opiekę nad uczniami sprawowała p. Elżbieta Dobosz.

Tym razem uczniowie pojechali aż do Płocka. Dziesięciogodzinna podróż autobusem do miasta, w którym w potężnej rafinerii przetwarza się ropę naftową, nad którą pracował sam Łukasiewicz, była czasem zapoznawania się z uczniami z południowej części Polski. Podróżowali z nami uczniowie z Pakoszówki, Czarnej, Ropianki, Humnisk, Krosna, Gorlic, Węglówki, Kobylanki, Krygu, Cieszacina Wielkiego, Gorlic.

W pierwszy dzień rano, po uroczystym otwarciu sesji, uczniowie przystąpili do pisemnego konkursu. Rywalizowali między sobą indywidualnie i zespołowo. Goszczący nas Zespół Szkół Centrum Edukacji w Płocku zorganizował szereg atrakcji dla uczestników sesji. Dzieci i młodzież podzieleni na grupy mogli przeprowadzać doświadczenia chemiczne i fizyczne w Mobilnym LaboraOrlen, gdzie mogliśmy przyjrzeć się pracy największego koncernu naftowego w Polsce. Przed zakończeniem sesji ztorium PGNiG, grali na czas w grę komputerową „Być jak Ignacy” i planszową „Oil City”. Organizatorzy przygotowali dla nas wieczorne koncertowanie i zwiedzanie LO im. Marszałka St. Małachowskiego, najstarszej z polskich szkół, w której przebywał m.in. św. Andrzej Bobola, nasz Rodak. Na zakończenie bardzo intensywnie wypełnionego dnia pojechaliśmy oglądać panoramę Płocka nocą.

Drugiego dnia gospodarze sesji zabrali nas na wycieczkę objazdową na teren PKN e względu na warunki pogodowe wszystkie szkoły przemaszerowały z pocztami sztandarowymi przed pomnik Łukasiewicza znajdujący się na dziedzińcu szkoły, gdzie dokonały prezentacji swoich sztandarów. Na koniec każda delegacja otrzymała certyfikat uczestnictwa w Sesji i ogłoszono wyniki konkursów i wręczono nagrody.

Podczas ceremonii zamknięcia Sesji przekazano naszej szkole symboliczną lampę naftową, co oznacza, że za dwa lata Strachocina będzie gospodarzem  XIV Sesji Szkół im. Ignacego Łukasiewicza.

Dziękując za życzliwe i ciepłe przyjęcie przez ZSCE w Płocku już teraz zapraszamy wszystkie szkoły Łukasiewiczowskie w 2019r. właśnie do naszej szkoły.

Spotkanie szkół noszących imię Ignacego Łukasiewicza było możliwe dzięki wsparciu sponsorów: SITPNiG, PGNiG, Fundacji PGNiG oraz PKN Orlen S.