„Oskarżeni o wierność”

II miejsce w klasyfikacji drużynowej gimnazjów

VI Międzypowiatowy konkurs historyczny
z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dużym sukcesem zakończył się konkurs międzypowiatowy dla uczennic naszego gimnazjum Justyny Silarskiejz III a i Zuzanny Dąbrowskiejz II a.

Konkurs został zorganizowany przez Sanocki Klub Gazety Polskiej, pod honorowym patronatem posłów na sejm RP Piotra Babinetza i Piotra Ursuskiego oraz Starosty Sanockiego Romana Koniecznego i Burmistrza Sanoka Tadeusza Pióro. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży postaci Żołnierzy Wyklętych i pogłębienie wiedzy dotyczącej historii najnowszej naszego narodu walczącego o wolność kraju i kształtowanie postaw patriotycznych.

Zmagania konkursowe poprzedziły eliminacje szkolne przeprowadzone 6 lutego, w których udział wzięło jeszcze dwóch uczniów: Karolina Chylińska (IIIa) i Marcin Wolanin (IIIb). Chętni uczniowie musieli wykazać się znajomością życiorysów trzech Żołnierzy Niezłomnych tj. Janiny Żubryd, Jana Rodowicza i Stanisława Kasznicy oraz ogólną wiedzą o Armii Krajowej. Test do tej części konkursu został opracowany i przeprowadzony przez nauczyciela historii p. Elżbietę Dobosz.

13 lutego 2017r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku rywalizowali uczniowie 9 gimnazjów z powiatów leskiego, brzozowskiego i sanockiego, odpowiadając pisemnie na 50 pytań. Na ogłoszenie wyników czekaliśmy dwa tygodnie.

Podsumowanie konkursu miało miejsce 27 lutego w Sanockim Domu Kultury. Poprzedziły je wystąpienia przedstawicieli sanockich władz lokalnych, którzy objęli patronat honorowy nad konkursem. Podniosłym akcentem było przedstawienie o Żołnierzach Wyklętych w wykonaniu uczniów sanockiego gimnazjum nr 2. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w postaci książek historycznych okazało się bardzo przyjemnym momentem dla naszych dziewczyn, gdyż indywidualnie znalazły się w gronie ścisłej czołówki:

JUSTYNA SILARSKA - III miejsce

ZUZANNA DĄBROWSKA - IV miejsce,

w klasyfikacji drużynowej gimnazjów zajęły II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!