"KATYŃ... PRZEBACZYĆ TAK, - ZAPOMNIEĆ - NIE

DĘBY PAMIĘCI - UROCZYSTY APEL

Katyń -  jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego.

Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywateli  państwa polskiego, których wzięto do niewoli

lub aresztowano.

Ofiarami NKWD byli głównie znaczący obywatele państwa polskiego: oficerowie Wojska Polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej, nauczyciele  oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski.

Zostali zakopani w bezimiennych  masowych dołach cmentarnych

Sprawa „katyńska” była przez cały okres Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich  jedną z najściślej strzeżonych tajemnic Kremla.

Po zbrodni istnieje materialny ślad. W 2000 roku, w 60. rocznicę mordu katyńskiego, w Katyniu, Miednoje I Charkowie, zostały otwarte trzy zbudowane przez Polaków cmentarze.

Gdzie każdy z blisko 15 tysięcy polskich jeńców jest imiennie upamiętniony.

Przed  szkołą posadziliśmy „Dęby Pamięci”, które upamiętniają tych, którzy zostali zamordowani strzałem w tył głowy, a związani byli z naszą miejscowością i szkołą w Strachocinie.