„Co w kuchni, a co na talerzu starożytnych Greków”

Jednym z warunków ukończenia gimnazjum jest realizacja projektu na wybrany przez uczniów temat. Uczennice: Dąbrowska Zuzanna, Krupianik Kornelia, Grzebień Zuzanna, Malawska Gabriela, Hydzik Zuzanna, Klimkowska Wiktoria z klasy 2a i Burnat Wiktoria z klasy 2b zdecydowały się na zagadnienie związane z kuchnią starożytnych Greków. Pod opieką nauczyciela historii pani Elżbiety Dobosz skupiły się na problemie nawyków żywieniowych ludzi żyjących blisko 2,5 tys. lat temu.

Poznawały zwyczaje żywieniowe, produkty z których przygotowywano posiłki i codzienny jadłospis zamożnych i ubogich Greków. W czasie realizacji projektu poddawały analizie problem nawyków żywieniowych i kuchni starożytnych Greków. Porównywały zwyczaje kuchni starożytnej ze współczesną. Doszły do przekonania, że pomimo upływu wieków kuchnia Greków, starożytna czy dzisiejsza niewiele się różnią. To co jadali dawniej Grecy, tak jak dzisiaj, zależy od ich stanu majątkowego, obszaru zamieszkania i dostępności do produktów. Kuchnia grecka to kuchnia śródziemnomorska, którą dyktowały klimat, czy chociażby ukształtowanie terenu, dlatego tak dużo w niej potraw lekkich, warzywnych, czy rybnych.

Podczas publicznej prezentacji projektu odbiorcy, czyli uczniowie klas pierwszych gimnazjum, mogli przypomnieć sobie i utrwalić wiadomości, które poznawali na lekcjach historii, a związane ze społeczeństwem starożytnej Grecji.

Dziewczyny przygotowały prezentację multimedialną, przerywaną krótkimi quizami, gdzie wylosowani uczniowie odpowiadali na pytania, gromadząc punkty dla swojej klasy. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez uczestniczki projektu typowe, tradycyjne dania greckie, które można było skosztować. Potrawy te to: placki pita, sos tzatziki, sałatka grecka, czy ciasto cynamonowe - baklawa.

Dziewczyny ubrane w typowe tuniki greckie dobrze wkomponowały się dekorację przygotowaną samodzielnie przez Zuzię Dąbrowską.

Gratulujemy dziewczynom ciekawego projektu i formy jej zaprezentowania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.