Szkoła pamięta

"SZKOŁA PAMIĘTA" to akcja zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, propagowana przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, której celem jest upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń takich jak 80- ta rocznica wybuchu II wojny światowej i 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

W Szkole Podstawowej w Strachocinie na co dzień pielęgnujemy pamięć o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej miejscowości, regionu, społeczności, dlatego z radością włączyliśmy się w tą akcję poprzez różnorodne działania.

Harcerze i zuchy, z działającej przy naszej szkole 25 Drużyny Harcerskiej i 26 Gromady Zuchowej, w dniach 23 -24 października zorganizowali zbiórkę białych i czerwonych zniczy. Niewielka część z nich w następnych dniach zapłonęła na miejscowym cmentarzu, przy symbolicznych mogiłach katyńskich – przy Dębach Pamięci zasadzonych przed budynkiem szkoły, na Bobolówce pod pomnikiem wzniesionym z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, czy też przy kościele, pod tablicą upamiętniającą mieszkańców wioski, którzy zginęli na frontach I i II wojny światowej. Większość zniczy została spakowana i przekazana 24 października do Hufca Ziemi Sanockiej w ramach akcji "Światełko dla Łyczakowa", skąd pojadą na polskie cmentarze na Ukrainie. Zbiórkę zniczy koordynowały drużynowe pani Izabela Haduch-Wójcik i pani Elżbieta Pomykała, a akcję w szkole nagłaśniały i prowadziły małe zuchy i starsi harcerze. Pani Izabela Haduch-Wójcik dodatkowo zmotywowała klasy 5 i 8, by w tych dniach pamiętały w sposób szczególny o naszych dębach katyńskich. Uczniowie posprzątali teren przy tabliczkach upamiętniających miejscowych żołnierzy, którzy zginęli w Katyniu i Charkowie.

Gromada Zuchowa z naszej szkoły 24 października udała się na cmentarz, gdzie zuchy wraz ze swoją drużynową Elżbietą Pomykałą uprzątnęły zapomniane mogiły na starej części cmentarza. Zapalili lampiony na grobach żołnierzy, którzy walczyli za naszą wolność. Odmówili modlitwę i zapalili znicze na mogiłach byłych kierowników i nauczycieli naszej szkoły.

Kolejnego dnia starsza grupa przedszkolna kl. „0” pod  opieką wychowawcy, wyszła na Bobolówkę. Dzieci pomodliły się pod pomnikiem upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przy którym znajdują się szczególne urny z ziemią naznaczoną polską krwią, a przywiezioną z różnych stron świata, gdzie walczyli i ginęli Polacy, by nasza Ojczyzna istniała i była wolnym krajem. Dzieci w wielkim skupieniu zapaliły biało- czerwone znicze i wysłuchały krótkiej lekcji historii o żołnierzach walczących za naszą wolną ojczyznę.