CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

Pamięć o bohaterach bitwy Września 1939 na Ziemi Sanockiej

Mieszkańcy Ziemi Sanockiej, dorośli, młodzież i dzieci już kolejny raz wzięli udział w obchodach rocznicowych w Bykowcach, gdzie 79 lat temu, 10 września 1939 roku bohatersko walczyli i zginęli od kul niemieckich żołnierze 6. Pułku Strzelców Podhalańskich. Na zaproszenie organizatorów obchodów rocznicowych licznie odpowiedzieli harcerze, dzieci i młodzież ze szkół naszej gminy, ze swoimi pocztami sztandarowymi. Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Cecuła, Anna Wroniak i Gabriel Wargocki. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Elżbieta Dobosz, nauczyciel historii. Uroczystość składała się z dwóch części: pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy walczących w II wojnie światowej i na miejscowym cmentarzu, nad mogiłami poległych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wysłuchaniu okolicznościowego referatu złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli, prowadzeni przez orkiestrę dętą i oddział wojskowy Podhalańczyków na cmentarz w Bykowcach, gdzie spoczywają polegli żołnierze. Tam po krótkiej modlitwie odczytano Apel Poległych, zakończony salwą honorową oddaną przez kompanię reprezentacyjną 1 batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.