PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

16 listopada gościliśmy w naszej szkole studentów Państwowej Szkoły Zawodowej w Sanoku.

Poprosiliśmy ich o szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie rozpoczęło się od wykładu dla wszystkich uczestników, które przeprowadziła Pan Krzysztof Sośnicki. Omówił wszystkie zasady udzielania doraźnej pomocy przedmedycznej tj. jak radzić sobie z oparzeniami lub złamaniami czy też jak się zachować podczas zakrztuszenia. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy ćwiczebne i tam szkolili się pod okiem fachowców – wykładowcy i studentów PWSZ w Sanoku. Ćwiczyli jak przeprowadzić resuscytację w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Każdy z uczniów podchodził do fantom i samodzielnie przeprowadzał masaż serca.

Zadając sobie podstawowe pytanie „ Czy Ja w swoim życiu, gdy znajdę się w sytuacji, w której będę  musiał/ musiała  udzielić komuś pierwszej pomocy, będę wiedział/ wiedziała jak to zrobić ‘’?. Uczniowie mamy nadzieję, dzięki przeprowadzonym ćwiczeniom, nie będą bali się odpowiedzieć twierdząco.

Składamy gorące podziękowania dla pracowniów i studentów PWSZ z Sanoka za zorganizowanie szkolenia.

Przygotowały: p. Anna Kołodziejczyk, p. Joanna Gulbinowicz.